Haberler - Ulukavak Anaokulu

Haberler

BAHÇEMİZE YENİ BİR OYUN ALANI DAHA...

Yeni öğretim yılına hazırlanırken öğrencilerimizin oynamaktan büyük keyif aldığı bahçemizi yeni bir oyun alanı ile daha da renkli hale getiriyoruz.  Yeni oyun alanımız, atlamalı, zıplamalı, tırmanmalı, tünelli, kısacası öğrencilerimizin vücutlarındaki büyük ve küçük bütün kaslarını çalıştıracak bir yarış parkuru şeklinde düzenlendi. Bu yeni alanda öğrencilerimiz bir yandan öğretmenleri tarafından planlanan eğlenceli etkinliklere katılırken, bir yandan da kaslarını geliştirme imkanı bulacaklar.  Okulumuzun idarecilerinden çalışanlarına kadar herkesin tek tek emeği bulunan yeni parkurumuzda, çalışmalarımızın gönüllü destekçisi Bahçelievler Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Hakan Gören´e de teşekkür ediyoruz.

Devamı

ATÖLYELERİMİZ ŞEKİLLENİYOR...

Ulukavak Anaokulu olarak eğitimde öncü olmaya ve ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Yeni öğretim yılına hazırlanırken bir ilki daha gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Sınıflarımızı atölyelere çeviriyoruz ve 5-6 yaş grubu öğrencilerimizle atölye sistemi eğitime geçiş yapıyoruz. Geçiş yaptığımız bu yeni sistem kapsamında okulumuzda üç atölye oluşturuyoruz. Atölyelerimiz: 1- Öğrenme Merkezleri Atölyesi 2- Fen & Sanat & Matematik Atölyesi 3- Drama & Müzik Atölyesi Atölyelerimiz büyük ölçüde tamamlandı. Sırada küçük ve sihirli dokunuşlar kaldı.  

Devamı

ÇİMLERİMİZ BOY GÖSTERDİ

Bahçemize ektiğimiz çimlerimiz boy göstermeye başladı. Eylül ayında yemyeşil bir bahçeyle öğrencilerimizi karşılamak dileğiyle...

Devamı

BAHÇEMİZ YEŞİLLENİYOR...

Yeni öğretim yılı için hazırlıklarımız hızla devam ediyor. Sınıflarımızda yapılan yenileme çalışmalarının yanı sıra bahçemizde peyzaj çalışmaları yapılıyor. Bahçemizde oyun alanımızın çimlendirilmesi, bahçe etrafının ağaçlandırılması ve oyun alanı etrafına çiçek ve çalılardan oluşan çeşitli bitkilerin dikilmesi işlemleri tamamlandı.  Çorum Belediyesi desteği ile yapılan çalışmalarda okul idarecilerimiz ve personelimiz de fiilen görev aldı.  Hepbirlikte yapılan çalışmalarla çimlendirme ve ağaçlandırma çalışmaları kısa sürede bitti.  Sıra bahçemize eklenecek yeni oyun gruplarının yapımına geldi.  Bahçemizin yeni haliyle 2018-2019 öğretim yılında öğrencilerimizin hizmetine sunulması hedefleniyor.

Devamı

ÇORUM´DA BİR İLK: ATÖLYE SİSTEMİNE GEÇİYORUZ

Ulukavak Anaokulu olarak Çorum´da bir ilki daha gerçekleştirmeye hazıırlanıyoruz.  Geçtiğimiz öğretim yılında deneme olarak iki sınıfımızda STEM yaklaşımını uygulayan ve bu sınıflarda önemli kazanımlar elde eden okulumuzda, 2018-2019 öğretim yılında tüm sınıflarımızda STEM yaklaşımının uygulanması kararlaştırıldı. Sözkonusu yaklaşıma göre eğitim verilebilmesi için üç sınıfımız atölye sistemine dönüştürülüyor.  Bu sistemle öğrencilerimiz tam donanımlı atölyelerde eğitim görecek. Atölyelerin boya, mobilya ve materyal çalışmalarının Eylül ayına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Devamı

YENİ ÖĞRETİM DÖNEMİ KAYITLARIMIZ BAŞLADI...

2018-2019 Öğretim yılı için öğrenci kayıtlarımız başladı. Kodlama, Stem&Maker ve bilimsel etkinliklerde Çorum´da öncü eğitim kurumu olan okulumuzda yeni öğretim yılında "Yaratıcı Drama" ve "Akıl Oyunları" etkinlikleri de yer alacak. Okulumuz Çorum´da başka örneği bulunmayan bir "Sanat Atölyesi", bir "Müzik Atölyesi", açık sınıf eğitimine uygun, Montessori eğitiminden izler taşıyan "Oyun Bahçesi", yağışlı günlerde öğrencilerimizin enerjilerini boşaltmalarını sağlayan "Oyun Salonu", "Yemekhanesi" ve yepyeni eğitim araçlarıyla donatılmış sınıflarıyla yeni öğretim yılına hazır. Öğretmenlerimizin tamamının "Kodlama"  ve "Yaratıcı Drama" eğitimlerini tamamlamış olmaları okulumuzun en önemli artılarından biri. Daha yakından görmek için okulumuza davetlisiniz.  Okulumuz sabahçı ve öğleci olmak üzere ikili eğitim vermektedir. Eğtim Saatlerimiz :  Sabahçı grup  08:00 - 13:00 saatleri arası Öğleci grup 13:00 - 18:00 saatleri arası

Devamı

ÇORUM ROBOTİK & KODLAMA ŞENLİĞİNE KATILDIK

"Çorum Geleceğini Kodluyor" projesi kapsamında Çorum Belediyesi  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştirilen "Çorum Robotik & Kodlama Şenliği"nde Ulukavak Anaokulu olarak biz de yer aldık. 25 Okulun 60 proje ile katıldığı şenlikte "Robotime" projemiz kapsamında yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz kodlama ve robotik kodlama etkinliklerimizden örnekler sunduk. Şenlikte okulumuzu sabahçı grup öğretmenlerimizden "Robotime" projesinin sahibi Gülcan Sarıkaya temsil etti. Çorum Valisi Necmettin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül ve İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ile çok sayıda şube müdürü, okul müdürü, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen şenlikte, Okul Öncesini Ulukavak Anaokulu, Buharaevler Anaokulu, Mimar Sinan Anaokulu ve İkbalevler Anaokulu temsil etti.  Şenlikte, okulumuz ve Buharaevler Anaokulu robotik kodlama aşamasında kullandığımız araçları tanıtırken, Mimar Sinan Anaokulu ve İkbalevler Anaokulu da bilgisayarsız ve araçsız kodlama örnekleri sundular. Okul öncesinde kodlama etkinlikleri bilgisayar ve araç kullanılmadan somutlaştırılmış kodlama halıları, labirent çalışmaları, problem çözme ve algoritma etkinlikleri ile başlar. Masa üstü etkinliklerde algoritmanın mantığını kavrayan öğrenciler, ikinci aşama olarak araçla kodlama etkinliklerine geçerler. Bu aşamada da okul öncesi öğrencileri için tasarlanmış olan BeeBot ve Cubetto ile araçlar kullanılabilir.  BeeBot ile çocuklar algoritmaları araç üzerinde uygulamanın ilk aşamasını gerçekleştirirler. Cubetto ile ise araç üzerinde uygulamanın ikinci aşamasına geçerler ve döngü hazırlamayı kavrarlar. Masa çalışmaları ve araçları tam anlamıyla kavrayarak tamamlayan öğrenciler, bilgisayarlı kodlamaya geçirilirler. Bu aşamada da okul öncesine uygun kodlama etkinliklerini gerçekleştiriler. Son aşamada ise çocuklara robotik kodlamadan örnekler sunulur. Okul öncesi öğrencileri okuma - yazma becerilerine sahip olmadığı için robotik kodlamada yapabilecekleri sınırlıdır. Ancak programlama ile çocuklara neler yapabileceklerini göstermek adına öğretmen tarafından programlanan Makey  Makey ve mBot gibi robotik kodlama araçları çocuklara gösterilir. Bu araçlarda öğretmenin hazırladığı programları kullanmalarına fırsat verilir. 

Devamı

YARATICI DRAMA EĞİTİMİ SONA ERDİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında düzenlenen "Okul Öncesi Öğretmenlerine Yönelik Yaratıcı Drama Eğitici Eğitimi" başlıklı seminer çalışması sertifika töreni ile sona erdi. Törende, eğitime katılan 21 okul öncesi öğretmeni katılım belgesi aldı.

Devamı

OKA TEKNİK DESTEK PROJESİ BAŞLADI : OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNE YARATICI DRAMA EĞİTİMİ

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında düzenlenen "Okul Öncesi Öğretmenlerine Yönelik Yaratıcı Drama Eğitici Eğitimi" konulu eğitim çalılşması başladı.

Devamı

MÜZİK GRUPLARI YARIŞIYOR....

Okulumuz "Kelebekler Sınıfı" (5-B) öğrencileri arasında müzik grupları yarışması düzenlendi. Önce kostümlerini tasarlayıp yapan öğrenciler, daha sonra şarkılarını seçtiler ve kareografilerini planladılar. Okulumuz öğretmenlerinden oluşan jüri karşısına çıkan öğrenciler, kendileri için hazırlanan sahnede performanslarını sergilediler. Jüri üyeleri müzik gruplarına performanslarına göre puan verdi. Yarışma sonunda açılan müzikle tüm çocuklar dans ederek eğlendi. 

Devamı